Inaugurarea clasei renovate de voluntarii DRÄXLMAIER Satu Mare

10. septembrie 2018 Elevi ai Colegiului Tehnic I.C. Brătianu au început noul an școlar într-o clasă renovată de voluntari ai DRÄXLMAIER Satu Mare. Scopul proiectului de responsabilitate socială a fost îmbunătățirea condițiilor în care studiază elevii școlii profesionale.

Satu Mare, 10 Septembrie 2018. În cadrul acțiunii ”Dăruim o clasă modernă elevilor de la școala profesională”, un grup de voluntari ai DRÄXLMAIER Satu Mare alături de elevi ai sistemului dual de învățământ din cadrul Colegiului I. C. Brătianu au renovat o sală de clasă. Cu sprijinul financiar al companiei a fost schimbat parchetul din clasă, pereții au fost recondiționați și zugrăviți, s-a achiziționat mobilier nou - bănci, scaune, catedră și tablă, s-au pus perdele și cuiere noi.  

”Educația și formarea profesională de calitate reprezintă un atu important pentru tinerii de azi. Compania DRÄXLMAIER participă la programul de formare profesională în sistem dual - depunem toate eforturile pentru ca elevii care studiază alături de noi să beneficieze de cele mai bune condiții de studiu. De aceea consider că acest proiect de responsabilitate socială se adresează mai multor generații de elevi, care acum vor putea studia într-o clasă modernă. A fost esențială dedicarea colegilor mei, cei care au participat în grupul de voluntari care a realizat lucrările de renovare. Au lucrat împreună pentru a-i ajuta pe elevii care, la terminarea studiilor, le pot deveni colegi de serviciu,” spune domnul Iuliu Cadar, Director General în cadrul DRÄXLMAIER Satu Mare.  

„Îmi face plăcere că am putut fi de ajutor la un asemenea proiect. Am realizat ceva util și frumos pentru școală și pentru elevi și ne-am simțit bine împreună cu colegii. Atmosfera a fost distinsă și am simțit că fiecare a lucrat la acest proiect cu mult drag”, spune Adrian Bonea, ”dirigintele de șantier” și membrul echipei cu o vastă experiență în astfel de proiecte de renovare, voluntar al DRÄXLMAIER Satu Mare.  

A patra generație de elevi care învață meserie cu sprijinul DRÄXLMAIER Satu Mare începe studiul în anul școlar 2018-2019, compania ajungând astfel să pregătească nu mai puțin de 75 de tineri în regiune.   Delegația compusă din voluntarii de la DRÄXLMAIER Satu Mare care au lucrat la renovare, a predat elevilor și profesorilor Colegiului Tehnic I. C. Brătianu noua sală de clasă, în cadrul unui scurt eveniment organizat în data de 10 septembrie 2018, după festivitatea de începere a noului an școlar.  

„Avem un parteneriat de durată cu DRÄXLMAIER Satu Mare, care  fost un adevărat sprijin pe parcursul colaborării noastre. Suntem recunoscători că, pe lângă suportul financiar, angajații companiei și-au arătat dedicarea prin munca depusă de ei pentru a îmbunătăți condițiile de studiu din școala noastră. Astfel au ajutat la renovarea unei săli de clasă unde vor învăța elevii noștri”, spune Daniela Simona Ursu, Director al Colegiului Tehnic „Ion I. C. Brătianu” Satu Mare.  

DRÄXLMAIER Group se implică în dezvoltarea sistemului de învățământ profesional încă din 2012 și de atunci a extins acest program în toate orașele în care compania își desfășoară activitatea - Pitești, Brașov, Timișoara, Hunedoara și Satu Mare.

Informații generale

Despre
DRÄXLMAIER Group

DRÄXLMAIER Group furnizează producătorilor de automobile premium din întreaga lume sisteme complexe de cablaje, componente electrice și electronice centrale, interioare exclusive și sisteme de baterii pentru mobilitate electrică. Îmbinarea competențelor de bază în interioare, componente electrice și electronice și sisteme de baterii asigură companiei DRÄXLMAIER o poziție unică în industrie. Astfel, compania acoperă întregul proces, de la ideea inițială, prin dezvoltare și producție și până la livrarea produselor către liniile de asamblare ale producătorilor de automobile premium. Inventatorul cablajului specific fiecărui client, DRÄXLMAIER Group a patentat inovații în domeniul componentelor electrice și electronice. Acestea includ sisteme de cablaj multi-tensiune și înaltă tensiune, sisteme de gestionare a bateriilor și distribuitoare inteligente de energie. DRÄXLMAIER lucrează la viitorul mobilității fără emisii cu soluțiile sale pentru sisteme de baterii de joasă tensiune și de înaltă tensiune. În calitate de lider de piață pentru sistemele de interioare, DRÄXLMAIER Group furnizează sisteme de iluminat ambiental, console centrale, borduri și uși, precum și module de cockpit pentru producătorii de automobile premium.

DRÄXLMAIER Group este un furnizor de componente auto de talie internațională cu peste 65 de locații în peste 20 de țări. Fondată în Germania în 1958, compania are peste 72.000 de angajați în întreaga lume. Pentru DRÄXLMAIER Group ca o afacere administrată de proprietar, gândirea responsabilă și pe termen lung a fost întotdeauna baza succesului economic. Prin urmare, un element central al strategiei sale este proiectarea proceselor de afaceri și de producție, precum și realizarea produselor, într-o manieră mai durabilă, pentru a crește competitivitatea companiei pe termen lung. În plus, DRÄXLMAIER se angajează să atingă neutralitatea climatică până în 2050.

În 2021, DRÄXLMAIER Group a generat vânzări de 4,6 miliarde de euro. Compania face parte din Top 100 al furnizorilor de componente pentru automobile și printre clienții noștri se numără Audi, BMW, Jaguar, Land Rover, Maserati, Mercedes-Benz, MINI, Porsche și Volkswagen, precum și producători auto californieni.